środa, 30 października 2013

temat: Sposoby komunikowania się.

1.SMS
To usługa , która pozwala za równo użytkownikom telefonii komórkowej, jak i stacjonarnej przesyłać krótkie komunikaty tekstowe.Maksymalna długość wiadomości wynosi 160 znaków 7-bitowych lub 140 znaków 8-bitowych. Jednak mogą one być dłuższe dzięki technologii CSMS- ponad 900 znaków.
2.MMS
To usługa sms rozszerzona o możliwość dołączenia do komunikatu tekstowego elementów multimedialnych przy użyciu technologii transmisji pakietowej GPRS.

 


3. IRC (ang. Internet Relay Chat) – jedna ze starszych usług sieciowych umożliwiająca rozmowę na tematycznych lub towarzyskich kanałach komunikacyjnych, jak również prywatną z inną podłączoną aktualnie osobą.1. IRC (ang. Internet Relay Chat) – jedna ze starszych usług sieciowych umożliwiająca rozmowę na tematycznych lub towarzyskich kanałach komunikacyjnych, jak również prywatną z inną podłączoną aktualnie osobą.
Na ekranie użytkownika przewijają się od dołu do góry ekranu komunikaty wysyłane przez osoby piszące na danym kanale. Komunikaty te pojawiają się zaraz po ich wysłaniu, a ich kolejność jest identyczna z kolejnością napływania do serwera. Uzyskuje się dzięki temu wrażenie rozmowy osób przebywających w jednym pomieszczeniu.,
 Uczestnicy nie używają zwykle w IRC swoich prawdziwych imion i nazwisk, lecz posługują się krótkimi pseudonimami. Pseudonimy te w gwarze IRC popularnie określa się jako nickname lub krócej nick.
Na ekranie użytkownika przewijają się od dołu do góry ekranu komunikaty wysyłane przez osoby piszące na danym kanale. Komunikaty te pojawiają się zaraz po ich wysłaniu, a ich kolejność jest identyczna z kolejnością napływania do serwera. Uzyskuje się dzięki temu wrażenie rozmowy osób przebywających w jednym pomieszczeniu.,
 Uczestnicy nie używają zwykle w IRC swoich prawdziwych imion i nazwisk, lecz posługują się krótkimi pseudonimami. Pseudonimy te w gwarze IRC popularnie określa się jako nickname lub krócej nick.

4. Chat - serwis internetowy lub część strony internetowej (wydzielona podstrona) umożliwiająca prowadzenie rozmów między aktualnie zalogowanymi użytkownikami. Możliwe jest prowadzenie rozmów w tzw. pokojach (najczęściej tematycznych) oraz rozmów prywatnych (między dwiema osobami znajdującymi się na tym samym czacie.
Historia czatu sięga bardzo starej obecnie i coraz mniej popularnej usługi IRC (Internet Relay Chat), która pełniła tę samą funkcję, wymagała jednak posiadania specjalnego oprogramowania do prowadzenia rozmów.

5. Google Groups – serwis umożliwiający przeglądanie grup dyskusyjnych Usenetu i przeszukiwanie ich archiwum oraz tworzenie własnych list dyskusyjnych, zwanych tu również grupami, które znajdują się na serwerze Google. Serwis został uruchomiony 17 lutego 2001 roku na bazie archiwum grup dyskusyjnych nabytego od firmy Deja News. Zasięg archiwum poszerzono wstecz do 1981 r., dodając zbiory z prywatnych źródeł. Od 11 listopada 2002 dostępny w języku polskim.

5. Komunikator internetowy (ang. Instant Messenger, od tego skrót IM) – program komputerowy pozwalający na przesyłanie natychmiastowych komunikatów (komunikacja natychmiastowa – ang. Instant Messaging) pomiędzy dwoma lub większą ilością komputerów, poprzez sieć komputerową, zazwyczaj Internet (dlatego komunikatory internetowe). Od poczty elektronicznej różni się tym, że oprócz samej wiadomości, przesyłane są także informacje o obecności użytkowników, co zwiększa znacznie szansę na prowadzenie bezpośredniej konwersacji.

7. Skype – komunikator internetowy, oparty na technologii peer-to-peer.
Skype umożliwia prowadzenie darmowych rozmów głosowych oraz obserwację rozmówcy poprzez kamerę internetową, a także płatnych rozmów z posiadaczami telefonów stacjonarnych lub komórkowych. Oprócz tego Skype oferuje funkcje bezpośredniej wymiany informacji tekstowych za pomocą ręcznie wpisywanych wiadomości oraz przesyłanych plików.
6. GG (Dawniej Gadu-Gadu) – komunikator internetowy, opracowywany przez firmę GG Network.


czwartek, 17 października 2013

temat: Korespondencja elektroniczna.

1.Poczta elektroniczna

 To usługa przesyłania przez sieć wiadomości w postaci elektronicznej.Mogą one zawierać załączniki (muzyke, grafike, prezentacje, programy itp.)

2.List elektroniczny

  To wiadomość tekstowa przeznaczona dla konkretnego odbiorcy i wysyłana za pomocą internetu, do którego można dołączyć plik zewnętrzny.Współczesne teksty mogą zawierać oprócz tekstu także multimedia.

3.jak zdobyć własny adres pocztowy?

Wystarczy , że wpiszesz w wyszukiwarce konto pocztowe.Konta bezpłatne charakteryzują się ograniczoną pojemnością , a do otrzymanych listów elektronicznych często dołączone są krótkie reklamy na które nie masz wpływu.
Aby utworzyć własne konto pocztowe musisz:
-oszukać serwis oferujący możliwość założenia konta pocztowego.
-na stronie serwisu odnaleźć dział związany z pocztą.
-wybrać opcję załóż konto lub podobną.

W adresie mailowym nie można stosować polskich znaków tj. ą , ś ,ę, ń itp. Zazwyczaj w formularzu pojawia się krótka informacja mówiąca , jakie znaki są dozwolone ,a jakich nie wolno używać.

Następnie przechodzimy do ustalania hasła.

Hasło

Dobre hasło powinno:
-zawierać minimum 8 znaków (im dłuższe tym lepsze)
-Zawierać małe i wielkie litery, choć jedną cyfrę i znak specjalny (np.%^&*$#)
-być zmieniane co jakiś czas.
Dobre hasło nie powinno:
-ograniczać się do jednego słowa (jedna z metod łamania haseł opiera się na sprawdzaniu słów kolejnych ze słowniak.
-być jedynie kombinacją jedynie sąsiadujących znaków na klawiaturze(np. qwerty)
-bezpośrednio zawierać naszych osobistych danych , które zna wielu naszych znajomych (data urodzenia, nazwisko, imię psa...)
-być stosowane do zabezpieczania kilku serwisów, komputerów lub kont.

 4.Jak napisać list?

Naciskamy niebieski prostokąt z napisem napisz. Wtedy otwiera się nam okno z nowym listem :


czwartek, 10 października 2013

Rozwiązywanie problemów

1.Lista kroków
np. Dane: Kwota pieniędzy do wydania, nominały banknotów i bilonu uporządkowane malejąco
Wyniki: Ilość poszczególnych nominałów banknotów i bilonu
Krok 1: Ustalenie wartości początkowych
Krok 2: Sprawdzamy, ile razy najwyższy nominał mieści się w kwocie do wydania
Krok 3: Obliczamy resztę do wydania: poprzednia kwota - obliczona ilość * nominał
Krok 4: Przechodzimy do niższego nominału
Krok 5: Jeśli reszta do wydania = 0 [stop] w przeciwnym razie powtarzamy kroki 2 - 4

 2. Schemat blokowy

 3.Arkusz kalkulacyjny


4.Visual basic

5.Turbo pascal
jedna z popularniejszych implementacji kompilatorów języka Pascalzintegrowane środowisko programistyczne, produkt firmy Borland International dla procesorów Z-80 (system CP/M) oraz rodziny Intel 80x86 i nowszych. Obecnie nie jest już rozwijany. Następcą Turbo Pascala jest Borland Delphi.


6.C++ 
 język programowania ogólnego przeznaczenia.Umożliwia abstrakcję danych oraz stosowanie kilku paradygmatów programowania: proceduralnego, obiektowego igenerycznego


czwartek, 3 października 2013

Temat: Wyszukiwanie informacji

Co zrobić by szybko trafić pod własciwy adres?

przede wszystkim...
  • Każde słowo ma znaczenie. uwzględnione zostaną wszystkie wpisane przez Ciebie słowa.
  • Wielokość liter nie ma znaczenia
  • Znaki przestankowe oraz specjalne (@#$%^&*...) są traktowane specjalnie lub są ignorowane. 
Poza tym..
  • Zapytaj wprost . Jeśli szukasz kina wpisz poprostu kino i miejscowość.
  • Użyj słów , które Twoim zdaniem najprawdopodoniej znajdują się na tej stronie.
  • Użyj jak najmniejszej liczby słów. Każde kolejne słowo w zapytaniu powoduje jego zwężenie.
  • Im bardziej unikatowe słowo , tym większe prawdopodobieństwo uzyskania trafnych wyników. 

Wyszukiwanie wyrażeń (" ") 

Umieszczając wyrazy w cudzysłowie, informujesz wyszukiwarke , że chcesz wyszukać włąsnie te wyrazy, w podanej kolejności. Tylko w szczególnych wypadkach te aspekty są ignorowane. Użycie " " może także spowodować pominięcie przydatnych nam wyników.

Wyszukiwanie w określonej witrynie

Google pozwala wskazać witrynę, z której mają pochodzić wyniki.
podręcznik  site: helion.pl zwraca tylko te strony , które znajdują się w witrynie helion.pl
polska  site: . gov.pl określa całą klasę witryny.
pecet  site: .pl zwraca jedynie wyniki pochodzące z polskich witryn.